fallback

Украйна отново се оплака от нарушени човешки права след анексирането на Крим

Властите в Киев се опасяват от нови етнически проблеми в Одеса и Бесарабието

11:06 | 27.11.14 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург даде ход на жалбите срещу Русия, подадени от Украйна, пише руският вестник "Ведомости".  В първата жалба Киев се оплаква, че "от март до септември 2014 г. украински военни, служители от правоохранителните органи и граждански лица са били убити или пострадали поради незаконното присъединяване на Крим към Русия и руската подкрепа за въоръжените сепаратистки групи в Източна Украйна", сочат данните на съда, цитирани от БТА.

Според ищеца - украинското правителство, Русия е нарушила 11 члена от европейската конвенция за правата на човека, гарантиращи по-специално правата на живот, свобода и лична неприкосновеност, свободата на вероизповедание, свободата на словото и правото на справедлив съд. 

Повод за втората жалба е "предполагаемото отвличане на три групи деца в Източна Украйна и временното им прехвърляне в Русия от юни до август 2014 г.", пише изданието.

Съдът в Страсбург още не е приел за разглеждане подадените от руски и украински граждани над 160 частни жалби във връзка със събитията около Крим и Източна Украйна.

Руското правосъдно министерство потвърди, че е получило въпроси от Европейския съд. Москва има 4 месеца, за да подготви отговори, се казва в статията.

"ЕСПЧ рядко разглежда междудържавни спорове, това обаче не е нещо изключително", коментира руският юрист Иля Рачков, който очаква продължителен процес. Според него Русия дори не е начело по броя на жалбите срещу нея - водят Турция и Великобритания (6 и 4 жалби съответно), но става дума за спорове още от 50-те и 70-те години.

Страсбургският съд може да постанови "дискриминационно и предварително ангажирано решение" по жалбите на Украйна. Независимо от това Русия ще продължи съвместната дейност със Съвета на Европа и неговите институции, заявява Леонид Слуцки, председател на комисията по въпросите на ОНД в Държавната дума.

"Стратегическите отвъдокеански приятели" на Русия активно я тласкат към развод с европейските й партньори, но това не е в интерес на страната, добавя руският депутат.

Междувременно стана ясно, че украинската област Одеса може да се появи ново сепаратистко формирование. Киев се страхува след източноукраинския фронт да се отвори и втори - в Южна Украйна, пише в. "Независимая газета".

През пролетта южните региони на Украйна може би ще се опитат да провъзгласят Бесарабска народна република. Теоретично тя може да включва част от Одеска област и някои райони от Молдова, включително автономната Гагаузия. Тогава дестабилизацията ще се разпростре и в Приднестровието, твърдят аналитици от центъра "Да Винчи Ей Джи", който работи в Украйна от 2002 г.

Според тях събитията може да бъдат отключени от предстоящите напролет избори на Башкан - лидер на Гагаузкия автономен район в Южна Молдова. Периодът след изборите за молдовски парламент на 30 ноември т. г. ще е удобен за външни влияния върху региона, смятат експертите.

На референдум през февруари гагаузите гласуваха единодушно за включване в Митническия съюз (Русия, Беларус, Казахстан) и за "отложен статут на автономия", който дава на автономния район право на самоопределение, в случай че Молдова загуби независимостта си. Кишинев обяви референдума за незаконен.

Тогава се изостри и ситуацията в Южна Украйна, където също живеят гагаузи наред с молдовци и българи, напомня изданието.

"Няколкото скандала заради подозрения за сепаратистки нагласи сред украинските гагаузи" обаче бяха "спешно потушени". Според гагаузката общественичка Федора Арнаут те са били предизвикани от външни сили. Представител на малцинството в Одеска област неофициално потвърждава пред всекидневника, че обстановката в региона сега е под контрол и сравнително спокойна.

"Всички виждат какво става в Донбас - никой не иска такива неща". По думите му обаче още миналата година в Южна Украйна лесно избухнали конфликти заради неизпълнени обещания, че малцинствата ще могат да използват майчините си езици наред с държавния. Всъщност това право получиха само руснаците и местните "българи едва не започнаха въстание", добавя събеседникът на "Независимая газета".

Аналитичният център прогнозира в тази връзка "щедро предложение" от Москва за проруски настроените лидери на Гагаузия. Според експертите от "Да Винчи Ей Джи", евентуалната дестабилизация в южния регион ще даде възможност да бъде размразен конфликтът в Приднестровието, да се отвори втори фронт в Украйна и да й се отреже достъпът до пристанищата по Дунава, а в крайна сметка да бъде блокирана европейската интеграция на Украйна и на Молдова.

Още новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:22 | 12.09.22 г.
fallback